- Sklep
- Świat kamiennych dywanów
Świat kamiennych dywanów
Kamienny dywan. Innowacyjny sposób na posadzkę, wykończenie schodów i ścian, nawierzchnię tarasu lub balkonu
Zamiast układać parkiet, płytki ceramiczne lub kamienne, a nawet wykładzinę, powierzchnię poziomą lub pionową można wykończyć masą z kruszywa połączonego żywicą. Powstanie oryginalna dekoracyjna powłoka o atrakcyjnych właściwościach dodatkowych.

Kamienny dywan przypomina nieco powierzchnię płukaną lastryka lub płyt brukowych. Pod stopami lub dłonią czuć kształt każdego kamyka, z tym że te używane w kamiennych dywanach są drobne i zaokrąglone jak maleńkie otoczaki na plaży, więc wrażenie jest miłe. Ponadto są powleczone warstwą żywicy, która nadaje powierzchni pewną gładkość, a może także sprawić, że będzie ona antypoślizgowa.
W technologii kamiennego dywanu można wykonywać nawierzchnie przeznaczone do wnętrz – na posadzki i ściany - oraz na zewnątrz - na tarasy, balkony, schody. Powłoka wypełniona kruszywem jest mrozoodporna. Ponieważ kamień dobrze przewodzi ciepło, taką posadzkę można wykonać na podkładzie podgrzewanym. Kamienny dywan jest powłoką przepuszczalną, ale dzięki dodatkowym warstwom specjalnych żywic można wykonać w tej technologii wodoszczelne wykończenie posadzki w łazience lub pralni albo na tarasie i balkonie.
Kamienny dywan jest ładny, mocny i trwały. Powierzchnia wykończona żywicą nie chłonie brudu, łatwo utrzymać ją w czystości. W powłoce nie ma spoin, które trzeba od czasu do czasu dokładnie wyczyścić. Jest bardzo twarda, trudno ją zadrapać butami czy uszkodzić mechanicznie.

Gdzie można wykonać kamienny dywan? Prosta technologia i wielość materiałów wypełnieniowych oraz ich trwałość pozwalają przygotować dowolną powłokę wykończeniową. Kamiennym dywanem może być wykończona:

- podłoga (także z ogrzewaniem podłogowym)
- ściana,
- schody,
- zabudowa kominka
- ,balkon,
- taras.


Kamienny dywan: podłoże nie musi być doskonałeKamienny dywan wykonuje się na podkładzie podłogowym betonowym lub anhydrytowym. Zaletą tej technologii jest to, że nie wymaga ona idealnie przygotowanego podłoża - prostego, równego i gładkiego. Wręcz odwrotnie, to kamienny dywan może posłużyć do jego wyrównania, a jednocześnie wykończenia. Można go ułożyć na starym tarasie, na którym płytki ceramiczne są wyszczerbione, a fugi wypłukane, albo na schodach betonowych lub płycie balkonu, które przez wiele lat nie były wykończone, więc są nieco obtłuczone, popękane. Podłoże jednak musi być zwarte i nośne, zatem wszelkie elementy poluzowane, np. nieco spękany tynk albo już odspajającą się płytkę, trzeba skuć (płytki, które mocno trzymają się podłoża, mogą zostać). Nierówną powierzchnię można uzupełnić warstwą wyrównawczą. Podłoże powinno być czyste i suche. W szczególności nie powinno być pokryte tłuszczami, pyłem lub innymi substancjami, które mogą obniżyć przyczepność żywicy.
